a
0(324) 814 11 15
Çağrı Merkezi
Share
İstiklal Marşı Mesajı

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir 
Ancak..

İstiklal Marşı bu milletin sesidir…
İstiklal Marşı Bu toprakların, Anadolu’nun yüreğinin ta kendisidir.
Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan, 12 Mart 1921 Tarihinde TBMM büyük alkışlarla kabul edilen bu marş asla sıradan bir marş değildir.
Binlerce yıllık Türk Tarihinin, Ergenekon da ki Bozkurt Han’ın, Selanik’ te ki Mustafa Kemal’in sesi olmuştur bu marş.
İstiklal Marşı; bu milletin vatan tutkusunu, bağımsız yaşama kararlılığını bir kez daha dünya ya duyuran eser olmuştur.
O Muhteşem eserin yazarı Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını şöyle ifade etmiştir; “O şiir, Bin bir fecâyi karşısında bunalan ruhların, ıstıraplar içinde halâs dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o marş, istiklal savaşımızın kıymetli bir hatırasıdır. O şiir bir daha yazılamaz... Onu kimse yazamaz... Onu ben de yazamam... Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lâzım. Allah Bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. O eser benim Türk Milletine ı en kıymetli hediyemdir.”

Ve bizler, bu ülkenin evlatları yemin ediyoruz ki; Marşımızı sonsuza kadar gururla okumaya devam edeceğiz. İnanıyoruz ki yurdumuzda ocaklar tütmeye devam edecek, sancağımız yurdumuzun üzerinde dalgalanmaya devam edecek. Milletimiz de sahip olduğu birlik ve beraberlik idealini İstiklal Marşımızla ifade etmeye devam edeceğiz.

Bu duygularla; başta İstiklal Marşımızı Bu vatanın evlatlarına hediye eden o büyük şair Mehmet Akif’i, bu cennet vatanı kanları ile sulayan başta Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle ve saygı ile Anıyoruz..

Rabbim bu Millete bir daha İstiklal marşı yazdırmasın.
Mehmet Türe - Anamur Belediye Başkanı